sobota, 15 sierpnia 2015

Zastosowanie kwasu borowego w budowie domów ze słomy i gliny
No właśnie. 
O co chodzi z tym kwasem borowym? Jedni używają domieszki tego kwasu w mieszance gliny lekkiej a inni nie. Czy warto zaprzątać sobie tym głowę?

 


Czym jest kwas borowy?

Wikipedia mówi: ''Kwas borowy, kwas borny (łac. Acidum boricum), H3BO3 – nieorganiczny związek chemiczny, słaby kwas występujący w przyrodzie jako minerał sassolin. Kwas borowy jest stosowany m.in. jako składnik nawozów, środek do impregnacji drewna, składnik do produkcji szkła borowego i farb, a także w garbarstwie. Jest wykorzystywany również jako konserwant (E284). Kwas borowy jest związkiem dostępnym, niedrogim i stosunkowo mało toksycznym, przez co znalazł zastosowanie jako "zielony" katalizator szeregu reakcji chemicznych''.


Kwas borowy to nie to samo co boraks

Znowu Wikipedia jest pomocna: ''Boraks rodzimy (tinkal) – minerał z gromady boranów  wykorzystywany m.in jako topnik do lutowania, spawania i kucia metali''

Kwas borowy i boraks to pojęcia często mylone i używane zamiennie. Przed rozpoczęciem budowy, kiedy to szukaliśmy informacji na ten temat, nie było dla nas jasne, którego z tych dwóch powinniśmy użyć w mieszance gliny lekkiej. Na przykład w polskim tłumaczeniu książki Gernota Minke ''Podręcznik budowania z gliny'' użyto słowa 'boraks'. Czytamy: ''Tworzeniu się grzybów pleśniowych można wprawdzie zapobiegać wapnem lub boraksem; dodatki te jednak utrudniają obróbkę materiału (niebezpieczeństwo kauteryzacji), zmniejszają znacznie siłę wiązania i nieznacznie obniżają wytrzymałość na ściskanie.''
Zastosowanie kwasu borowego w budownictwie z gliny i słomy

Po przeszukaniu internetu zdecydowaliśmy się na kwas borowy i użyliśmy go jako dodatku do mieszanki gliny lekkiej. Więcej znajdziesz w naszym e-booku na ten temat. Głównym powodem były grzybobójcze i bakteriobójcze właściwości kwasu borowego oraz to, że chroni on mieszankę gliny i słomy czyli naszą glinę lekką przed szkodnikami. Wydaje nam się, że warto zaprzątać sobie głowę kwasem borowym i warto dodać go do gliny lekkiej. 


Jak to wygląda u nas?

Dzisiaj nasze ściany z gliny lekkiej mają już ponad rok. Otynkowane tylko z jednej strony, z zewnętrznej. Na żadnej ze ścian nie znaleźliśmy żadnych śladów pleśni, grzyba, gnicia, zbutwienia, nieprzyjemnego zapachu etc. Nawet domek którego ściana porządnie zamokła przez przeciek z zerwanego  pokrycia dachu wyschła i nie ma w niej ani śladu pleśni etc. Jest znowu suchą, zdrową ścianą z gliny lekkiej. Kwas borowy spełnił swoja funkcję na naszej budowie zwłaszcza jeśli chodzi o uratowanie zamokłej ściany. Tak więc warto pomyśleć o kwasie borowym, chociażby po to by uniknąć przykrych niespodzianek w przypadku ewentualnego zamoknięcia ścian, bo nigdy nic nie wiadomo.Ciekawostka - inne zastosowania kwasu borowego

Jest ich zaskakująco wiele. Można użyć kwasu borowego miedzy innym: 


- do pozbycia się mrówek, karaluchów
- jako zmiękczacz i wybielacz do prania
- do usuwania plam po kawie, winie
- jako środek czyszczący do wanny, toalety
- do dezynfekowania lodówek i zamrażarek
- do czyszczenia srebra, złota, sztućców
- do udrażniania rur ściekowych

Jeśli zdecydujesz się na użycie kwasu borowego a po skończonej budowie zostanie go trochę, nie wyrzucaj. Możesz wykorzystać go na wiele sposobów.Artykuły powiązane:

1 komentarz:

  1. Część jak się trzyma piwna ściana �� dziś ruszyłem z wypełnieniem ścian , ręczne mieszanie samemu ... traktor z mieszalnikiem nie wiedzie ale spoko . Na porcje gliny nie było przypadkiem więcej kwasu borowego ?

    OdpowiedzUsuń