czwartek, 30 stycznia 2014

Glina Lekka Ubijana w Szalunku - Technologia - Czyli Jak Zamierzamy Budowac

Długo zastanawialiśmy się czy sklecić poniższy artykuł. Nie chcieliśmy przepisywać ogólnie dostępne informacje jakie można znaleźć w internecie. Zdecydowaliśmy więc na ergonomiczne podejście do tematu i uporządkowaliśmy najważniejsze według nas fakty o technologi gliny lekkiej w formie pytań i odpowiedzi. Poniższa lista będzie dla nas materiałem przewodnim tej wiosny na warsztatach a po wybudowaniu zweryfikujemy listę o wszystko czego się nauczymy.

* Na czym polega technika budowania metodą glina lekka?
Jest to wypełnianie ścian mieszanką gliny i słomy w szalunku, w budynku o konstrukcji drewnianej szkieletowej.

* Jak dużo masy powinno się znajdować w ścianie i jak należy ją ubijać?
Podobno nowicjusze mają tendencję do umieszczania zbyt dużej ilości mieszanki w ścianie i do zbyt mocnego jej ubijania. To zmniejsza właściwości izolacyjne ściany i zwiększa koszty. Zaleca się użycie takiej ilości i takiego ubijania jakie wydaje się 'być w porządku', a następnie zmniejszenia zarówno ilości mieszanki w jednej warstwie jak i mocy jej ubijania. To wydaję się bardzo enigmatyczne :)


 
* Jaka powinna być konsystencja mieszanki gliny i słomy?
Źdźbła słomy muszą być pokryte cienką warstwą gliny. Niestety nie ma ścisłych proporcji, więc do właściwej konsystencji dochodzi się metodą prób i błędów. Mieszanka nie powinna być zbyt mokra bo ściana musi wyschnąć jak najszybciej.

* Jakie są właściwości izolacyjne ścian wykonanych z gliny i słomy?
Dla lepszej izolacji zaleca się użycie większej ilości słomy niż gliny. Im więcej gliny zostanie zużyte tym cięższa będzie mikstura i dłużej będzie schła. Im więcej słomy tym masa będzie lżejsza, jak również efektywniejsza jeśli chodzi o izolację. By zapewnić lepszą izolację masa słomiano-gliniana nie może być zbyt mocno ubita. Współczynnik przenikania ciepła dla ściany o grubości 40 cm z gliny lekkiej wynosi ok 0,2 W/m2K.

* Czy wymieszana masa powinna być natychmiast wrzucona w ściany?
Można masę wrzucać w ściany bezpośrednio po jej wymieszaniu. Można też ją przygotować i pozostawić, jednak na nie dłużej niż 24 godziny. Nie ma większego znaczenia to w jakim stopniu słoma wchłonie wodę, jednak ważne jest to, by cała słoma była bardzo dobrze pokryta mieszanką. W przypadku pozostawienia jej na jakiś czas należy upewnić się, że mieszanina nie wyschnie i będzie odpowiednio mokra.

* Jak długo schnie ściana?
Na to pytanie nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedzi. Wiemy że zależne to będzie od ilości wody zawartej w mieszance, wiatru i temperatury zewnętrznej. Budowanie grubszych ścian niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia pleśni i gnicia zanim ściana będzie miała szansę ostatecznie wyschnąć.

* Jak przyspieszyć wysychanie ścian?
Należy upewnić się że wentylacja i przepływ powietrza są bardzo dobre. Również wentylatory mogą tutaj pomóc.

* Kiedy zdejmować szalunek? Po wypełnieniu szalunku, deski szalunkowe mogą być natychmiast zdjęte i zamontowane w następnej sekcji. Zaobserwowano, że pozostawienie szalunku nawet na jeden dzień może powodować powstanie pleśni i gnicie na brzegach ściany jak również  w środku. Natychmiastowe usunięcie desek szalunkowych zapewni cyrkulację powietrza.

* Kiedy można rozpocząć tynkowanie ścian?
 Kiedy ściany są całkowicie suche.

* Czy można budować zarówno grube ściany zewnętrzne jak i wąskie ściany wewnętrzne z gliny lekkiej w szalunku?
 Tak.

* Jak należy się przygotować na osiadanie ściany?
Przyjmuję się że ściana z gliny lekkiej może osiąść o jakieś 8%. Górną szczelinę należy odpowiednio uzupełnić.

* Co jest najtrudniejsze w tej technologii?
 Odpowiednia ilość masy w ścianie i odpowiednie jej ubijanie.

* Czego należy się szczególnie wystrzegać?
 - wilgoci, do momentu otynkowania, ściana jest bardzo wrażliwa na wilgoć  
- metalowych elementów które mogłyby mieć bezpośrednią styczność z masą glinianą. Te w okresach zimniejszych będą miały tendencję do skraplania wody a w efekcie wprowadzania niechcianej wilgoci w ściany.  

* Jakie są wady tej techniki?
- czasochłonność, żmudne czynności w procesie wypełniania ścian
- długi czas schnięcia ścian
- nieotynkowane ściany są bardzo wrażliwe na wilgoć 

* Jakie są zalety tej techniki?
 Glina konserwuje zarówno słomę jak i konstrukcję.


Źródła i ciekawe linki do dalszej lektury:

Glina lekka filmy na Youtube:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz