niedziela, 26 października 2014

Mini instrukcja nakładania tynku wapiennego i 9 pytań o tynki wapienne

Krok po kroku nakładanie zewnętrznego tynku wapiennego na dom z gliny lekkiej na przykładzie Budujemy z Gliny1. Wyczesanie ścian wypełnionych gliną lekką za pomocą grabi, usunięcie wystającej słomy i upewnienie się, że ściany są na pewno suche przed tynkowaniem


2. Naprawianie błędów/uzupełnianie dziur jakie powstały w kilku miejscach na skutek niedokładnego wypełniania ścian latem (przykład poniżej)


3. Osiadanie ścian. Budujemy z gliny lekkiej po raz pierwszy i obawialiśmy się znacznego osiadania ścian. Okazało się jednak, że mieszanina gliny lekkiej jakiej użyliśmy nie osiadła znacząco. Osiadanie nie było większe niż 2 cm. Uzupełniliśmy więc powstałą w ten sposób przestrzeń wymieszaną wcześniej/już suchą mieszaniną gliny lekkiej, jaką przygotowaliśmy sobie latem i zostawiliśmy na tą właśnie okoliczność. Tym samy nie musieliśmy mieszać nowej/mokrej/świeżej mieszanki i czekać na jej schnięcie. Po uzupełnieniu ubytków mogliśmy od razu zabrać się za tynkowanie.


4. Trzcina i siatka osłonowa.
Na elementach drewnianych zastosowaliśmy maty trzcinowe w celu lepszej przyczepności tynku. Otwory okienne i drzwiowe zostały zabezpieczone na zimę siatką osłonową.

5.
Pierwsza warstwa tynku wapiennego została nałożona mechanicznie za pomocą agregatu tynkarskiego. Jej grubość wyniosła do 15 mm, proporcje 1:2.5 (1 wapno: 2.5 piach). Najtrudniejsze w pracy z agregatem okazało się wyczucie go, czyli opanowanie w stopniu umożliwiającym nieprzerywaną pracę. Na początku węże i pompa często się zatykały poprzez korki jakie się tam tworzyły
 

6. Druga warstwa tynku.
Po wyschnięciu pierwszej warstwy zabraliśmy się za drugą warstwę której grubość wyniosła 5-8 mm, proporcje 1:3 (1 wapno: 3 piach). Drugą warstwę nakładaliśmy ręcznie bo tak było w naszym przypadku efektywniej. W przypadku kiedy ściana była zbyt sucha, potrzebne było nawilżenie wodą.

7. Schnięcie
 
  9 pytań o zewnętrzne tynki wapienne 1. Dlaczego zdecydowaliśmy, że zewnętrzny tynk będzie wapienny a nie gliniany?
tynk wapienny jest dla nas bezpieczniejszy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne, w tym mniejsze ryzyko wypłukania tynku przez wodę
wysoka alkaliczność wapna - ochrona przed insektami, grzybami etc

2. Jakie wapno zastosowaliśmy?
Wapno gaszone tzw. lasowane, zakupiliśmy je u producenta wapna w okolicach Częstochowy
3. Ile warstw zewnętrznego tynku wapiennego i jakie?
Łącznie zaplanowaliśmy nałożenie 3-4 warstwy tynku. Dwie zostały nałożone teraz we wrześniu. Latem przyszłego roku mamy nadzieje dołożyć kolejne

 • warstwa nr 1: grubość do 15 mm, proporcje 1:2.5 (1 wapno : 2.5 piach)
 • warstwa nr 2: grubość 5-8 mm, proporcje 1:3 (1 wapno : 3 piach)
 • warstwy nr 3 i nr 4 do zrobienia w przyszłości

4. Jakie założenia/szkoły tynkowania przyjęliśmy?
 • jeśli chodzi o ziarno piasku w tynku, warto by kolejne warstwy tynku zawierały piasek o coraz mniejszym ziarnie
 • warstwy najbliższe ścianie powinny być zawsze tłustsze niż dalsze warstwy

5. Mechaniczne czy ręczne nakładanie tynków?
Po sporym sukcesie zastosowania trzech sprzętów rolniczych w lecie, teraz zdecydowaliśmy się na kolejną machinę. Tym razem był to używany agregat tynkarski który przydał się nam do nałożenia pierwszej/grubszej warstwy tynku. Warstwa druga została nałożona ręcznie.6. Jakie okapy?
Okapy dachu mają ok 70 cm7. Jakie mieliśmy koszty i zużycie materiałów na dwie warstwy tynku zewnętrznego dla domu i trzech domków letniskowych łącznie?
(przykro nam, nie jesteśmy w stanie określić kosztów tylko dla jednego domu)

 • około 5 ton wapna (za 1 tonę wapna zapłaciliśmy 320 zł plus transport we własnym zakresie)
 • 15 ton mieszanki piachu (drobny/miałki piach kopalniany mieszaliśmy z grubym/rzecznym/ostrym w proporcji 4:1. Za 20 ton piachu (drobny i gruby) zapłaciliśmy łącznie 600 zł plus transport we własnym zakresie
 • 180 sztuk tanich/nieorganicznych jajek (proporcje: 6 białek na 200 litrów zaprawy wapiennej)
 • trochę maty trzcinowej
 • siatka osłonowa by zabezpieczyć otwory okienne, dlatego że nie mamy jeszcze okien i drzwi
8. Jaki tynk wewnętrzny planujemy w przyszłości?Przewidujemy tynki gliniane w całym domu oprócz łazienki. Na tym etapie jeszcze nie wiemy czy w łazience zastosujemy tynk wapienny czy też tadelakt. Będzie to zależało głównie od naszego budżetu albo od tego czy uda nam się znaleźć alchemiczną tanią recepturę na magiczny tadelakt domowej roboty ;) Zapraszamy do kontaktu wszystkich którzy teraz właśnie gdzieś w garażu lub podziemiach pracują nad recepturą na domowy polski tadelakt ;)

 

9. I co dalej z naszymi tynkami?
Dwie warstwy zostały nałożone tej jesieni i na tym kończymy prace budowlane w tym roku. Do tynków zewnętrznych zamierzamy wrócić po wstawieniu okien, mamy nadzieję w przyszłym rokuArtykuły powiązane: 

4 komentarze:

 1. Bardzo przydatna instrukcja. Ostatnimi czasu coraz bardziej przekonuje się, że dom, który będę chciał postawić będzie właśnie z gliny. Wpis na pewno przekażę dalej bo robicie naprawdę fajną robotę. Gorąco pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ wywóz gruzu wrocław,
   Dziękujemy za miły komentarz i cieszymy się z Twojego podejścia do glinianych domów :) pozdrawiamy również i powodzenia w Twoich przedsięwzięciach :)

   Usuń
 2. Ja też dałem zewnętrzne wapienne na swoją kostkę i z tych samych powodów. 1 warstwa 1:3 mieszane w betoniarce i rzucane z kielni. Planowane są 2 kolejne warstwy. Jedna wyrównująca i druga gładząca :) . Zalecam Wam kładzenie tynków wiosną a nie latem bo lepiej jak wapno schnie powoli na ścianach i nie pęka tak bardzo jak widzę to na waszych zdjęciach. Ja za swoje warstwy zabiorę się jak tylko na wiosnę będzie średnio +5 stopni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Strawbale Poniatowice
   Cześć Strawbale Poniatowice :)
   Też planujemy dokończyć nasze tynki na wiosnę, mamy nadzieję na odpowiednią pogodę tzn. niewysoką temperaturę/nieupalną wiosnę ;) a nawet trochę deszczową, mżawka podobno jest nawet wskazana. Strawbale Poniatowice, koniecznie daj nam proszę wiedzieć jak będzie Tobie szło z tynkami na wiosnę, dzięki i pozdrawiamy :)

   Usuń