środa, 23 marca 2016

Niewidomy przewodnik górski rozwija ekoturystykę w Armenii - wpis gościnny


Autorką poniższego wpisu gościnnego jest Anna Chebdowska Wolontariuszka Ark Armenia NGO


Niewidomy przewodnik górski rozwija ekoturystykę w Armenii


„Nie muszę widzieć ścieżki, czuję ją pod nogami”, mówi Armen Kazaryan energicznie przemierzając tereny południowej Armenii podczas wieczornej wędrówki. Prawdopodobnie Armen jest jedynym niewidomym przewodnikiem górskim w Armenii, a może nawet na świecie.

Ponad 10 lat temu był analitykiem kredytowym w międzynarodowym banku w Moskwie, kiedy z dnia na dzień jego wzrok zaczął się pogarszać. Zanim się zorientował był w 90% niewidomy i niezdolny do wykonywania biurowej pracy. Początkowo pracował przez cztery lata jako masażysta w Sochi, jednak ostatecznie postanowił wrócić do swojej ojczyzny. W Armenii spotkał Siranush, swoją obecną żonę. Oboje zamieszkali w Kapanie, rodzinnym mieście Armena.
Kapan jest stolicą regionu Syunik, położonego na południu Armenii tuż przy granicy z Iranem. Miasto otaczają zapierające dech w piersiach krajobrazy. Tu Armen zdał sobie sprawę z tego, że więcej zyskał niż stracił. Jego zmysły cieszyły się z udrawiającej mocy natury i zechciał się tym podzielić ze światem.
Ze wszystkich turystów odwiedzających każdego roku Armenię, tylko ok. 1% trafia do Kapanu. W związku z tym, miasto oraz okolice są zaniedbane oraz nieoświetlone, mimo że Kapan leży zaledwie godzinę drogi od Monasteru Tatev, jednej z największych atrakcji turystycznej w Armenii.
“Przez długi czas Kapan był znany tylko jako duży ośrodek górniczy”, stwierdza Armen. „Zbyt długo region był pomijany jako turystyczna atrakcja. Ta sytuacja musi się zmienić. Dzisiaj w regionie zaszczepiamy bardziej zrównoważone i ekoprzyjazne podejście do turystyki. To wspaniała szansa na zmiany i rozwój dla Kapanu i jego mieszkańców”.
fot. www.arkarmenia.com
Armen i jego żona podjęli odważną decyzję o założeniu organizacji pozarządowej o nazwie ARK Armenia, która natychmiast rozpoczęła znakowanie szlaków turystycznych w regionie, zapewniających punkty orientacyjne odwiedzającym turystom. Wkrótce w rozwój organizacji zaangażowali się wolontariusze, którzy pomogli przy tworzeniu pierwszego ekokampingu w regionie oraz w dalszym znakowaniu szlaków turystycznych.
Z tego powodu ARK Armenia uruchomiła również ambitną inicjatywę nazwaną ARK Bridge Project. Za pośrednictwem finansowania społecznościowego (crowdfunding) ARK zbiera fundusze aby oznaczyć szlaki turystyczna z Tatevu do Kapanu. Łaczne koszty projektu zostały oszacowane na 3,764 dolarów. 
fot. www.arkarmenia.com
Inicjatywa ta da szansę lokalnej społeczności na integrację z turystami oraz wspólne spędzanie czasu w nowo wybudowanych ekokampingach wzdłuż szlaków turystycznych. Kampania ruszyła w połowie lutego i potrwa do połowy marca bieżącego roku. Aby uzyskać więcej informacji o inicjatywie 

ARK Bridge Project odwiedź stronę:
Budżet projektu jest dostępny tu:

ARK jest ekologiczną non-profit organizacją, zarejestrowaną w Kapanie, Armenii. Misją organizacji jest rozwój ekoturystycznej infrastruktury w regionie oraz rozpowszechnienie idei zrównoważonego rozwoju w obszarze organicznego rolnictwa i permakultury wśród społeczeństwa. Działalność organizacji ARK opiera się głównie na crowdfundingu, wolontariacie oraz recyklingu. Jeśli chcesz zostać naszym wolontariuszem, zgłoś się do nas na www.arkarmenia.org.


Autorka wpisu

Anna Chebdowska 

Wolontariuszka Ark Armenia NGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz