piątek, 28 sierpnia 2015

Jaką technologię budowy wybrać? Czyli do jakiej ściany chcesz się przytulić


 
Jaka technologią? Od czego zacząć? 

Chcesz zbudować dom z gliny ale nie jesteś pewien co do technologii? Dzisiaj będzie trochę o tym. Taki cukierek myślowy dla początkujących. Pamiętam jak sami byliśmy na tym etapie. To wcale nie było proste. Budowa domu to ważny, duży projekt. Warto się do niego przygotować. Technologi budownictwa naturalnego jest wiele. To dobra wiadomość. Trochę gorszą nowina to ta, że glinianych domów w Polsce jest jeszcze dość mało. To na szczęście się zmienia. Z roku na rok widać ich coraz więcej. A raczej słychać o nich coraz więcej w internecie. Mała jest szansa na to, że jadąc do pracy zobaczysz jakiś po drodze. Często gliniane domy budowane są nazwijmy to umownie ''dość zdala od cywilizacji''. Już taki styl życia. Z czasem zapewne będą pojawiać się i na przedmieściach, w miasteczkach i miastach.

Wracając to technologii, jest ich wiele. Poniżej zrobiłam małą listę technik, które są nam znane. Zarówno z doświadczenia warsztatowego, oglądania domów na żywo czy też z teorii. Wszystkie te technologie dobrze nadają się do Polskich warunków klimatycznych. Można śmiało nimi budować. Technologie można ze sobą łączyć. W jednym budynków można zastosować kilka. Ściany mogą być wykonane w różny sposób. Wszystko zależy od tego jak eksperymentalny jesteś. To tak jakby samo budowanie z gliny nie było wystarczającym eksperymentem! Jednym słowem możesz zaszaleć.


Lista technologii z wykorzystaniem gliny

   

adobe
earthbag
earthships
glina & keramzyt
glina & wióry drewniane
rammed earth
sama słoma w szalunkuJak my wybraliśmy technologię?

Szczerze mówiąc intuicyjnie. Według nas wszystkie technologie budowy z gliny są ciekawe i godne zainteresowania. Nie umniejszamy żadnej innej technice budowania ekologicznego. Początkowo myśleliśmy o strawbale'u. Stworzyliśmy nawet małą porównywarkę by łatwiej było podjąć decyzję. Znajdziesz ją tutaj. Później mieliśmy ochotę spróbować bloczków z gliny lekkiej. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na glinę lekką w szalunku. I gdybyśmy mieli zrobić to dugi raz, wybralibyśmy ją ponownie. Nasz proces decyzyjny nie był burzliwy. Zmienialiśmy zdanie np po znalezieniu informacji które nie do końca nam odpowiadały w danej technologii, co do których mieliśmy mieszane uczucia. 

Co nam przeszkadzało w technologii strawbale to potencjalne zagrożenie pleśnią, grzybami i szkodnikami. Wszytsko przez to, że słoma w strawbale'u nie jest niczym ''wewnętrznie'' zabezpieczona. To było dla nas czerwone światło. Oczywiście co jest dla nas alarmujące dla kogoś innego niekoniecznie. Zdecydowaliśmy się na ''wewnętrzne'' zabezpieczenie słomy w naszym domu poprzez dodanie do mieszanki gliny i wody śladowych ilości kwasu borowego. Wymieszanie słomy z gliną i kwasem borowym zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni, grzyba i szkodników. To daje nam spokój w głowach. Nie myślimy już o tym. 

Na pewnym etapie zastanawialiśmy się nad gliną lekką w bloczkach. Co nas w niej odrzuciło to duży nakład pracy. Wpierw na przygotowanie glinianych cegieł. Potem jeszcze murowanie. Glina lekka w szalunku była dla nas optymalnym rozwiązaniem. Jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego i ciągle jesteśmy fanami tej technologii. Ciągle myślimy, że glina lekka przeżyje w Polsce swój renesans :)

Rozmowy z ludźmi mieszkającymi już w glinianych domach dały nam wiele. Opowieści o ich procesie budowy były dla nas bardzo ważne. Zawsze zadawaliśmy jedno główne pytanie: Gdybyście mieli budować raz jeszcze, czy zrobilibyście tak samo? Tutaj odpowiedzi były na wagę złota. Dziękuję wszystkim, którzy byli uprzejmi nas u siebie gościć. Wszystkim za cenne odpowiedzi. Doceniamy to.


Która technologia pasuje do Ciebie najbardziej?

Dostajemy sporo zapytań na temat różnych technologii. Najtrudniejsze wydaję się podjęcie decyzji. Tym artykułem chciałabym Tobie w tym pomóc. Początkowo chciałam stworzyć pewien rodzaj testu z odpowiedziami a, b , c. Tak by po zrobieniu testu było już wiadomo. Zadanie okazało się zbyt trudne. Niemniej poniżej znajdziesz kilka pytań, które przygotowałam. Spróbuj sobie na nie odpowiedzieć. Może wnioski do jakich dojdziesz coś Tobie rozjaśnią. Wszystko po to by trafić na tą najlepszą technologię. Tą która najbardziej będzie odpowiadała Twojej indywidualnej niepowtarzalnej osobowości.


- Jaka technologia ma dla ciebie sens? Jaka technologia jest dla Ciebie zupełnie bez sensu? Drogą eliminacji wyklucz wszystkie, których nie masz zamiaru podejmować

- Jak eksperymentalny jesteś? Na ile jesteś gotowy spróbować czegoś nowego? Czy bardziej komfortowo czujesz się idąc utartymi ścieżkami? Czy raczej bawi ciebie robienie czegoś innowacyjnego. Czegoś co robi niewielu? Albo czegoś czego jeszcze nikt inny nie zrobił?

- Jak chcesz budować? Czy widzisz siebie pracującego na placu budowy? Czy raczej planujesz wynajęcie firmy biobudowlanej?

- Jak wyobrażasz sobie ściany swojego przyszłego domu? Czy będą one ciężkie, gęste, masywne z przewagą gliny jak cob? Czy raczej lżejsze jak strawbale?

 - Jeśli zdecydujesz się na okienko prawdy, to co chcesz w nim zobaczyć? Więcej gliny czy więcej słomy? 

- Jak wyobrażasz sobie siebie w swoim przyszłym domu? Powiedzmy że wracasz do niego po kilku tygodniach. Stęskniony przytulasz się do ściany. Jaka to będzie ściana?

 
- Co darzysz zaufaniem bardziej? Glinę czy słomę czy drewno? Jakie proporce tych obu są dla Ciebie najtrafniejszym rozwiązaniem?

- Co myślisz o materiałach z recykilngu? Czy byłbyś skłonny takowych użyć?  Na przykład opony w technologii earthships? Czy to raczej nie dla Ciebie? Może są jakieś inne recyklingowane materiały, o których myślisz? Które sobie cienisz? I które chciałbyś wykorzystać budując?


- Pomyśl o wszystkich warsztatach na jakich byłeś do tej pory. Jakie techniki budowy podobały się Tobie najbardziej? Co zrobiłbyś inaczej, lepiej? Jakie masz pomysły?

- Przypomnij sobie gliniane domy, które dotąd widziałeś. Co Ciebie urzekło w nich najbardziej? Co chciałbyś odtworzyć u siebie? A co totalnie Ci się nie podobało? Z czego byś zrezygnował?

- Jak wyobrażasz sobie swój plac budowy? Kto będzie na nim głównie pracował? Jakie prace będą wykonywane? Czy będą one dość proste tak by każdy mógł pomóc? Czy raczej bardziej skomplikowane. Wymagające fachowej wiedzy i przygotowania?

- Czy planujesz zorganizować warsztaty przy okazji budowy? Jeśli tak to czego chcesz się uczyć wspólnie z wolontariuszami? Co wypróbować, co przetestować?

- Jakie proporcje gliny, słomy do Ciebie najbardziej przemawiają? Czy będzie to wygrana na rzecz słomy jak glina lekka? Cz raczej na rzecz gliny jak rammed earth? Jakie inne ulubione materiały chciałbyś włączyć do budowy swojego domu?


- Jak chcesz zaaranżować przestrzeń życiową w swoim domu z gliny? Co najlepiej pasuje do Twojego przyszłego domu? Tego, który już powstaje, w chmurze w Twojej głowie


Czy odpowiadając sobie na te pytania wpadłeś na coś ciekawego? Coś się rozjaśniło? Skomentuj poniżej, daj nam wiedzieć że ktoś czyta tego bloga :)

Dziękuję i do usłyszenia w następny piątek
Artykuły powiązane: 

2 komentarze:

 1. Ja pewnie jestem nieobiektywna bo najbardziej podoba mi się wasza technika budowania domu, czyli glina lekka w szalunku. Prawdopodobnie dlatego, że wasz blog jest bardzo szczegółowy i autentyczny. Dzięki wam wiem jakie są plusy i minusy, czego się spodziewać i jak to wygląda w życiu. Chętnie bym się wybrała na warsztaty z tej techniki ale jak dotąd jeszcze takich nie znalazłam. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Anonimowy,
   Dziękujemy za miły komentarz, dobrze wiedzieć, że nasze blogowanie jest przydatne i nasza budowa również :) pozdrawiamy serdecznie

   Usuń