wtorek, 6 stycznia 2015

Czego chciałbyś się dowiedzieć o wypełnianiu ścian gliną lekką?



Drogi czytelniku naszego bloga, droga czytelniczko :)


Pracujemy właśnie z Arkiem nad małym projektem. Tym razem nie na budowie a w domu przed komputerem. Chcemy przygotować mini e-book'a, kilkustronicowy pdf o wypełnianiu ścian gliną lekką na przykładzie naszej budowy. 


Ogólnie dostępnych materiałów o glinie lekkiej jest jeszcze ciągle mało. Pomyśleliśmy więc, że takie opracowanie byłoby komuś przydatne. Np komuś kto zamierza wybudować sobie dom w tej technologii bo naczytał się naszego bloga ;) 


Mamy nadzieję udostępnić e-booka na blogu wkrótce


Tymczasem prosimy o podpowiedzi:

Co według Ciebie powinniśmy uwzględnić w naszym pdf'ie?
Czego chciałbyś się dowiedzieć o wypełnianiu ścian glina lekką?


Wrzucajcie pomysły, sugestie w komentarzu poniżej 
Dzięki serdeczne :)


12 komentarzy:

  1. Proporcje gliny do słomy do wody :) dzięki

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bym się chciał w sumie dowiedzieć jak rozpoznać glebę w której jest glina, tak pod kątem budowania jakiejś małej chatki na działce

    OdpowiedzUsuń
  3. a ja chcę wiedzieć jaka konstrukcja....

    OdpowiedzUsuń
  4. fajnie byłoby dowiedzieć się trochę o fundamentach. Czy można takie ściany stawiać na słupach betonowych i konstrukcji drewnianej?

    OdpowiedzUsuń
  5. grubość ścian i jak rozpoznac gline we własnym ogródku :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Osobiście, jestem jak najbardziej za tego typu budowlami, ponieważ najlepsze sa te sprawdzone rzeczy :) Podobno dom z gliny ma lepsza izolację!

    Zygmunt,
    budowa domów Wrocław

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słowem wstępu chciałbym bardzo podziękować za Wasz blog, jest dla mnie ogromną inspiracją. Sam chciałbym i planuję wybudować swój dom w tej technologii. Każda wskazówka jest dla mnie niezwykle cenna.
      Nawiązując jednak do tematu interesuje mnie jak rozwiązaliście problem kanalizacji i c.o, kładliście rury przed wypełnianiem ścian, w trakcie, czy też planujecie to przed tynkami?

      serdecznie pozdrawiam Krzysiek

      Usuń
    2. @ Krzysztof Szulak

      Dzięki serdeczne za miły komentarz Krzysztofie :)

      Instalacje będziemy robić w tym roku. Piony kanalizacyjne będą w ściankach działowych, na kanalize do umywalek bedziemy żłobić w ścianach-przy słomie nie jest to trudne. Centralne i woda będą w tynku-przy zakładanej grubości ok 5 cm łatwo je będzie przykryć.

      pozdrawiamy również ;)

      Usuń
  7. Również chętnie poczytałbym więcej o fundamentach takiego domu. Ogólnie to bardzo interesująca idea, a akurat informacji o tego typu budownictwie nigdy za dużo.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witajcie,
    Dziękujemy za Waszego bloga! Wiele ciekawych informacji stąd czerpiemy. Przymierzamy się do budowy domu z kostki słomianej, ale po natrafieniu na Wasz blog,obejrzeniu precyzyjnej dokumentacji zdjęciowej,po kilku rozmowach... zaczynamy rozważać użycie technologii gliny lekkiej. Największe wątpliwości budzi w nas kwestia docieplania budynku. Na pewno ściana z prasowanej kostki ma większe wartości izolacyjne niż z gliny lekkiej. Jakiej grubości ściany zrobiliście? Czy myślicie, że to wystarczy w naszym klimacie zimą?
    Pozdrawiamy
    Olga i Filip

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Olga, cześć Filip

      Dzięki za miłe słowa :)

      Nasze domy zostały zaprojektowane do polskich warunków. Zgodnie z założeniami projektu współczynnik przenikalności cieplnej dla ściany 50 cm przy gęstości 350 -400 kg na m3 wynosi 0.18 do 0.2.Polska norma zakłada że U nie może być wyższe niż 0.3.Nasza ściana ma 40 cm grubości , więc i tak wychodzi dużo lepiej niż norma. W związku z tym nie potrzeba dodatkowego ocieplania :)

      Życzymy powodzenia i pozdrawiamy również

      Usuń
  9. Jak ja się nie mogę doczekać waszego e-booka. Domek z gliny to mnie kręci:)

    OdpowiedzUsuń