sobota, 19 lipca 2014

Jak obniżyć koszty budowy domu z gliny?jak-obizyc-koszt-domu-z-gliny
Pamiętaj, 
bądź jak Adam Słotowy
i nie kupuj słomy przez internet
i uważaj na koszty transportu
czyli...

9 finansowych rad 
które sami 
chcieliśmy usłyszeć
kiedy zaczynaliśmy 
budowę naturalnego 
glinianego domuJak to się stało, że do tej pory wydaliśmy 42% kosztorysu?

W poprzednim artykule o kosztach pisałam o detalach naszego kosztorysu i rzeczywiście poniesionych kosztach. Dzisiaj będzie o tym jak do tego momentu udało nam się zaoszczędzić 58%. Z uwagi na to, że budujemy więcej niż jeden domek na raz, nasze koszty za jeden budynek będą różniły się od kosztów poniesionych przez inwestorów budujących tylko jeden dom. Również, nasze wydatki związane były tylko z materiałami a nie z robocizną, dlatego że budujemy sami. Budowa nie jest ukończona i jesteśmy dopiero w 1/3 drogi. Jednak już na tym etapie zauważaliśmy pewne trendy oszczędzania. Dlatego też pomyśleliśmy, że warto się nimi podzielić. 
9 sposobów na to jak obniżyć koszty budowy naturalnego domu


1. Jeśli Tobie kalkuluje się to tak jak nam, to buduj sam
Buduj systemem gospodarczym. Wybierz się na warsztaty naturalnego budownictwa. Porozmawiaj z ludźmi którzy już mieszkają w takich domach. Poczytaj, poszukaj informacji, popytaj. Jak już pisałam, budownictwo naturalne jest przyjazne nie tylko profesjonalnym budowniczym. Jeśli masz zaplecze budowlane czy ciesielskie to super. Jeśli jesteś prawnikiem, informatykiem czy nauczycielką to też świetnie. Pomyśl jak wyjątkowym i wspaniałym wyzwaniem może być dla Ciebie budowa własnego domu? Zaproś rodzinę, znajomych, przyjaciół i wszystkich zainteresowanych. Dla wielu to może być jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, ludzie są ciekawi jak się buduje z gliny.


2. Samoróbki

Zrób to sam, bądź kreatywny, nie ograniczaj się do maszyn i sprzętów z przeznaczeniem typowo do budowania. Może się okazać, że zwykła mieszarka, paszowóz czy dmuchawa do siana po małych przeróbkach będzie się świetnie nadawała do prac na Twoim nietypowym placu budowy.


3. Regionalizm cen - negocjuj zawsze i wszędzie
Jeśli budujesz dom w nowej nieznanej Tobie okolicy tak jak my, trudne jest szacowanie i porównywanie cen, dlatego tym bardziej negocjuj.  Nie gódź się na pierwszą cenę jaką usłyszysz. Negocjowanie to frajda. Każda wygrana w ten sposób złotówka bardzo cieszy.


4. Zrób research - porównaj ceny materiałów

Jeśli tylko masz na to czas, odrób to zadanie domowe i sprawdź ceny u innych producentów czy dostawców. Wybranie odpowiednich materiałów w odpowiednich cenach jest kluczowe dla Twojego budżetu. Będziesz zdumiony ile można zaoszczędzić jeśli poświęcisz więcej czasu na szukanie.
  

5. Uważaj na koszty transportu
Mieszkamy daleko od szosy, z dala od dużych miast. 'To już taki styl życia ;)' jak mawia nasz znajomy Tomir. W takim przypadku (tak też jest u nas) to właśnie transport materiałów może być dodatkowym większym kosztem budowy. Dobrym przykładem jest nasze doświadczenie z zakupem gliny. Za przywiezienie jej z najbliżej położonej cegielni zapłaciliśmy więcej niż za nią samą. Oprócz tego, że wydaliśmy do tej pory kilka dobrych tysięcy zł na transport materiałów czy maszyn, dodatkowo mamy na koncie małą porażkę transportową związaną z dostawą pustaków na działkę. Otóż jedna firma od której kupowaliśmy pustaki nie dowiozła nam ostatniej partii, dlatego że jak twierdzili 'nie opłacało im się dowozić tak małej ilości tak daleko'. Wyobrażasz to sobie? Brzmi jak głupi żart prawda? 6. Nie oszczędzaj na maszynach i sprzęcie, którego będziesz często używał
Zainwestuj w sprzęt którego będziesz często używał. Możesz go później  odsprzedać gdy już nie będzie potrzebny. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie czasu, energii i frustracji.


7. Kupuj materiały lokalnie jeśli to tylko możliwe
Nie trudź się szukaniem gliny czy słomy w internecie. Porozmawiaj z sąsiadami, ze znajomymi. Kupując lokalnie wspierasz rynek lokalny co jest naprawdę super. Dodatkowo w naszym przypadku materiały które pozyskaliśmy w okolicy okazały się o wiele tańsze niż zakładano w kosztorysie.


8. Pożyczaj maszyny i sprzęt jeśli tylko możesz
Zastanów się jakimi narzędziami i maszynami dysponują Twoi znajomi czy rodzina. Co mógłbyś od nich pożyczyć. Być może u kogoś w szopce czy stodole stoją te nieużywane od lata maszyny, które tylko czekają na Ciebie. Tego lata pożyczaliśmy traktor, mieszarkę, wóz paszowy i dmuchawę do siana. Jedynym minusem pożyczania powyższych maszyn był dla nas koszt ich transportu. Tutaj znowu zaznaczam: to że mamy wszędzie daleko to już taki styl życia :)


9. Recykling i gospodarność - dawanie maszynom i materiałom drugiego życia
U nas strategia jest prosta - Arek jest wielkim fanem zbierania rzeczy które mogą się nam przydać już wkrótce, albo w następnej dekadzie... albo w jeszcze następnej... w każdym razie na pewno przed 90-tką :) Zastanów się co możesz dostać z odzysku a co byłoby Tobie przydatne? Pomyśl tylko, przecież to co dla kogoś jest tylko starą niepotrzebną wanną, dla Ciebie może być fantastycznym gadżetem budowlanym. Również mów głośno o swoich planach i potrzebach. Nikt się nie domyśli czego Ci trzeba dopóki sam o tym nie wspomnisz.


Jeśli znasz jeszcze inne sposoby na to jak zaoszczędzić podczas budowy domu z gliny, podziel się w komentarzu. Dzięki :)Artykuły powiązane:6 komentarzy:

 1. Najlepiej oszczędzać na własnej pracy, ale jeżeli ma się mnóstwo wolnego czasu. Ja pracuję po 12h dziennie i nie mam neistety tej możliwości :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NIe wynajmowanie kogoś do pracy to coś jak samozatrudnienie :) Walczmy z bezrobociem :P

   Usuń
  2. @ Roletymek,
   Dokładnie tak! Szkoda tylko, że nikt nam za to nie płaci :)

   Usuń
 2. Przeglądam tak ten blog i zaskoczony jestem bardzo. Nie sądziłem, że budowanie domu z gliny są jeszcze "na czasie". W każdym razie muszę przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawe przedsięwzięcie. Sam mieszkałem kiedyś za czasów dzieciństwa w takim domu, a z tego co pamiętam ocieplony był słomą :) I wcale nie wyglądała jak jakaś lepianka tylko normalny dom. Czasami wydaje mi się, ze takie domy sa lepsze od tycz z bardziej nowoczesnych materiałów. Wtedy ludzie żyli jakoś w zgodzie z naturą... :) Taka budowa domów Wrocław to jednak rzecz niespotykana, ale myślę że bardzo doceniana w niektórych kręgach.

  Pozdrawiam i życze powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 3. A więc trzeba się zebrać dogadać i wspólnie budować w myśl zasady . ja tobie ty mnie

  OdpowiedzUsuń