czwartek, 19 czerwca 2014

Budowniczy w Spódnicy


fot.  Kinga Krzęczko
Kobieta też buduje z naturą

Jeśli myślisz, że budownictwo naturalne należy tylko do mężczyzn to się mylisz. Coraz więcej kobiet bierze udział w warsztatach ekologicznego budowania, prowadzi takie warsztaty, zajmuje się promowaniem i rozwijaniem tej dziedziny. Również liczba kobiet które projektują naturalne domy, pracują na placu budowy, budują własny dom z gliny czy też dopiero myślą o jego wybudowaniu stale się zwiększa.


Co przekonuje kobiety do naturalnych technologii budowania?
  • intuicja 
  • aspekt estetyczny, wyjątkowość wnętrz, piękno przestrzeni, plastyczności materiałów
  • aspekt duchowy, klimat domu, dobra energia, przyjazność
  • przebywania bliżej natury, budynek budowany z naturalnych materiałów
  • zdrowe otoczenie/zdrowe wnętrza, na pewnym etapie życia nasze zdrowie, dobre samopoczucie i dobra forma stają się ważniejsze niż kiedykolwiek, również często z momentem pojawienia się pierwszego dziecka my kobietki ruszamy w kierunku zdrowszej żywności, zdrowszego stylu życia, wszystkiego co jest lepsze, wartościowsze i ma lepszy wpływ na naszą rodzinę i na nas same
  • nazwijmy to 'efekt jaskini', otóż statystycznie, co nie oznacza że to jest regułą, więcej czasu spędzamy w domu niż mężczyźni, dlatego też to w jakim budynku i w jakich wnętrzach przebywamy jest dla nas o wiele ważniejsze niż dla mężczyzn, którzy znowu statystycznie, co nie oznacza że to jest regułą, częściej polują niż spędzają czas w jaskini.

Pionierki ekologicznego budowania

Co do rozwoju i promowania naturalnych technik budowania, dużą rolę w Polsce i nie tylko poprzez swoją pasję i pracę odgrywa Paulina Wojciechowska z Earth Hands and Houses. Również  Barbara Wojtkowska Guicherit z Ekocentrycy i Monika Sierakowska z Earth-Heart wnoszą dużo dobrego do tej dziedziny. Poza Polską, godna uwagi jest też praca Sigi Koko. Jeśli chodzi o koordynowanie przebiegu prac przy budowie własnego domu warto zobaczyć jak poradziła sobie Mimi, jedna z bohaterek Grand Designs. Jestem pewna, że takich wspaniałych kobiet jest o wiele więcej. Jeśli wiesz o kimś jeszcze, napisz proszę poniżej w komentarzach.

Kobiety versus mężczyźni

Celem tego artykułu nie jest pokazanie, że jeśli chodzi o budownictwo to jesteśmy od mężczyzn, lepsze, gorsze, równe im i nie wiadomo co jeszcze... Chodzi mi raczej o zaznaczenie tego, że wkład kobiet w ogólnie pojęty rozwój budownictwa naturalnego jest coraz większy i to mnie ogromnie cieszy.


Czy muszę być silna jak dąb by wybudować dom?

Nie. Budownictwo naturalne jest o wiele bardziej przyjazne kobietom niż tradycyjne. Znakomita większość prac może być wykonywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Ci którzy mnie znają, wiedzą że daleko mi do sportowca. Leniwa joga od czasu do czasu i ostatnie 9 lat spędzone za biurkiem nie przygotowały mnie wcale do pracy na budowie a mimo to buduję ;) Tak więc jeśli ja mogę, to każdy może. Do wznoszenia ścian, tynkowania w naturalnych technologiach nie jest potrzebna siła kulturysty, szczególnie jeśli chodzi o glinę lekką, stawbale czy cob'a. Jestem pewna, że nieco trudniejsze może być budowanie earthbagami czy earthships. Niemniej jednak przyjazność materiałów i sposobów budowania sprawia, że budownictwo naturalne czeka na kobiety z otwartymi rękoma.


2 komentarze:

  1. Odnoszę wrażenie że kobieta może być nawet lepszym budowniczym. Co prawda nie ma ona aż tyle siły co mężczyzna, ale za to jest dokładniejsza i bardziej dba o szczegóły, co przekłada się na jakość.

    OdpowiedzUsuń