piątek, 17 lipca 2015

Budowa ścianek działowych


Czym wypełniliśmy ścianki wewnętrzne?

Do wypełnienia użyliśmy tym razem samej słomy. Była to przesezonowana słoma z ubiegłorocznych żniw, słoma pszen-żytnia i pszenna. 


Dlaczego tylko słoma bez dodatku gliny?

Głownie dlatego, że ściany wewnętrzne nie są one narażone na działanie czynników zewnętrznych tym samym ryzyko zawilgocenia jest znikome. 

Jaki szalunek?

Użyliśmy szalunku takiego samego jak w przypadku ścian zewnętrznych. Listwy o szerokości 25 mm przybijane w odległości 10cm od siebie w formie szalunku traconego.


Jak grube są ścianki działowe?

Grubość ścian wewnętrznych z listwami to 13 cm.


Mamy już ścianki działowe i co dalej?

Na wiosnę planujemy prace nad wewnętrznymi tynkami glinianymi. Teraz zastanawiamy się nad okienkami prawdy. Gdzie je umiejscowić i jak będą wyglądały. Kilka pomysłów na okienka prawdy znajdziesz tutaj


Ciekawostka - antywylegacz a twardość słomy

Antywylegacz to substancja chemiczna stosowana w uprawie zbóż powodująca zatrzymanie ich wzrostu, a w konsekwencji skrócenie i zwiększenie twardości łodyg słomy. W wyniku jej stosowania łodygi słomy są twardsze niż zazwyczaj. Jest to istotna sprawa w przypadku budowy domu technologia gliny lekkiej. Myślimy, że nie jest to tak ważne w budowie techniką strawbale. Wspominam o tym  dlatego, że mieliśmy okazję do tej pory pracować ze słomą o zwyczajnej miękkości i z tą bardziej sztywną. Słoma której używaliśmy pochodziła z różnych upraw. Nie jesteśmy pewni czy w słomie której używaliśmy wogóle zastosowano antywylegacz czy też nie. Jednego jesteśmy pewni, w budowie domu z gliny lekkiej grubość i sztywność źdźbeł słomy mają znaczenie. O wile trudniej pracowało się wypychając ściany sztywniejszą słomą. Również trudniej będzie na taką ścianę nałożyć później tynk. To taka mała lekcja na przyszłość. Może warto lepiej zapoznać się z tematem słomy i stosowania antywylegaczy w uprawie z której zamierzamy korzystać.

Zdjęcia gotowych ścian wewnętrznych

 


 


 


 

 

 

Artykuły powiązane:

5 komentarzy:

 1. Bardzo mnie ciekawi, na ile jest szacowany całkowity koszt postawienia takiego domu?


  Cytrynek

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również ;) Poza tym praca wygląda na bardzo rzetelną i profesjonalną! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Same ściany + okna to nie są ogromne koszty nawet przy tradycyjnej budowie. To wykończeniówka wykańcza :( budżet.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem pierwszy raz na tym blogu i już go mogę zaliczyć do jednego z moich ulubionych. Problem, o który zapytam, może był już poruszany, ale nurtuje mnie czy w ścianach ze słomy nie zadomowią się z czasem gryzonie- myszy?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja mam pytanie odnosnie palnosci/niepalnosci. Glina jest niepalna, ale sloma? Wasze scianki sa tylko ze slomy - czy to nie jest niebezpieczne? Pytam bez zlosliwosci, po prostu nie wiem :-)

  OdpowiedzUsuń