Strony

niedziela, 26 lipca 2015

Pierwszy e-book autorstwa Budujemy z Gliny

  
Co u nas nowego?

Opracowaliśmy właśnie naszą pierwszą publikację związaną z budownictwem naturalnym.



Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

Powodem jest brak ogólnie dostępnych, szczegółowych informacji i instrukcji budowania tą technologią. Na etapie teoretycznego przygotowywania się do budowy nie udało się nam się znaleźć wielu bardzo istotnych szczegółów. Chodziło nam głównie o proporcje gliny lekkiej, sposób ubijania, maszyny jakie moglibyśmy zastosować czy też rzeczy na które należało zwracać szczególną uwagę. Pomimo tego, że dołożyliśmy wszelkich starań by znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania, ciągle spotykaliśmy się ze stwierdzeniami typu 'nie ma dokładnie określonych proporcji jakie powinno się zastosować przygotowując glinę lekką, dochodzi się do nich metodą prób i błędów'. Podobnie było z informacjami związanymi z kwestią samego ubijania gliny lekkiej. Jedyne co znaleźliśmy to 'zaleca się użycie takiej ilości i takiego ubijania jakie wydaje się być w porządku, a następnie zmniejszenia zarówno ilości mieszanki w jednej warstwie jak i mocy jej ubijania'.


Jaki jest cel tego materiału?

Celem jest opis i analiza procesu wypełniania ścian gliną lekką, jak również użytych technik, maszyn i narzędzi. Analizujemy sposoby wykonywania poszczególnych prac jak również sposoby kompozycji i wykorzystania materiałów. Tworząc tą mini-publikację staraliśmy się zaznaczyć wszystko co stanowiło dla nas wyzwanie, błędy jakie popełniliśmy, potencjalne zagrożenia na jakie można było się natknąć, jak również wartościowe według nas rozwiązania.


Na jakich zasadach wypuszczamy e-booka

Materiał jest darmowy, udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska



O czym to jest?

Szczegółowo opisujemy nasze doświadczenie budowy tą technologią. Spis treści wygląda następująco:






Zachęcamy do udostępniania tego artykułu zainteresowanym i jak zawsze, jesteśmy ciekawi co Ty o tym myślisz ;) użyj komentarza poniżej by wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Dzięki wielkie



Jak dostać e-booka?

By zobaczyć lub pobrać e-booka kliknij tutaj




Artykuły powiązane:



piątek, 17 lipca 2015

Budowa ścianek działowych


Czym wypełniliśmy ścianki wewnętrzne?

Do wypełnienia użyliśmy tym razem samej słomy. Była to przesezonowana słoma z ubiegłorocznych żniw, słoma pszen-żytnia i pszenna. 


Dlaczego tylko słoma bez dodatku gliny?

Głownie dlatego, że ściany wewnętrzne nie są one narażone na działanie czynników zewnętrznych tym samym ryzyko zawilgocenia jest znikome. 

Jaki szalunek?

Użyliśmy szalunku takiego samego jak w przypadku ścian zewnętrznych. Listwy o szerokości 25 mm przybijane w odległości 10cm od siebie w formie szalunku traconego.


Jak grube są ścianki działowe?

Grubość ścian wewnętrznych z listwami to 13 cm.


Mamy już ścianki działowe i co dalej?

Na wiosnę planujemy prace nad wewnętrznymi tynkami glinianymi. Teraz zastanawiamy się nad okienkami prawdy. Gdzie je umiejscowić i jak będą wyglądały. Kilka pomysłów na okienka prawdy znajdziesz tutaj


Ciekawostka - antywylegacz a twardość słomy

Antywylegacz to substancja chemiczna stosowana w uprawie zbóż powodująca zatrzymanie ich wzrostu, a w konsekwencji skrócenie i zwiększenie twardości łodyg słomy. W wyniku jej stosowania łodygi słomy są twardsze niż zazwyczaj. Jest to istotna sprawa w przypadku budowy domu technologia gliny lekkiej. Myślimy, że nie jest to tak ważne w budowie techniką strawbale. Wspominam o tym  dlatego, że mieliśmy okazję do tej pory pracować ze słomą o zwyczajnej miękkości i z tą bardziej sztywną. Słoma której używaliśmy pochodziła z różnych upraw. Nie jesteśmy pewni czy w słomie której używaliśmy wogóle zastosowano antywylegacz czy też nie. Jednego jesteśmy pewni, w budowie domu z gliny lekkiej grubość i sztywność źdźbeł słomy mają znaczenie. O wile trudniej pracowało się wypychając ściany sztywniejszą słomą. Również trudniej będzie na taką ścianę nałożyć później tynk. To taka mała lekcja na przyszłość. Może warto lepiej zapoznać się z tematem słomy i stosowania antywylegaczy w uprawie z której zamierzamy korzystać.





Zdjęcia gotowych ścian wewnętrznych

 


 


 


 

 

 





Artykuły powiązane:

środa, 8 lipca 2015

Mapa Polski - Lista Firm Budownictwa Naturalnego

Dostajemy coraz więcej maili z prośbą o budowę domu z gliny jak też o polecenie firmy wykonawczej. Przykro nam, nie budujemy dla klientów. Nasze domy budujemy sami systemem gospodarczym. Do tej pory nie korzystaliśmy z usług żadnej ekipy budownictwa naturalnego. Pomyślałam jednak, że przydatne będzie stworzenie mapy polskich ekip biobudowlanych, którą znajdziesz poniżej. Jest to tylko lista wykonawców. Nie współpracowaliśmy z żadną z tych firm, dlatego nie możemy potwierdzić jakości ich usług.


Dla kogo przeznaczona jest mapa firm budownictwa ekologicznego?


Szukasz ekipy budownictwa naturalnego, która wybuduje Tobie dom z gliny?

Chcesz skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie?

Potrzebujesz firmy biobudowlanej?

A może jesteś zainteresowany remontem swojego konwencjonalnego domu właśnie gliną i słomą? 

Jeśli tak, to świetnie trafiłeś


Lista firm biobudowlanych w Polsce

Poniżej znajdziesz listę ekip budownictwa ekologicznego, które zajmują się budowaniem domów z gliny i słomy. Dla potrzeb poniższej mapy, firmy zostały naniesione według miejsca siedziby. Niemniej niektóre z tych ekip pracują na terenie całej Polski.  

Udało mi się znaleźć kilka firm, ale myślę, że są ich jeszcze tysiące ;) Jeśli wiesz o jakiejś firmie, chcesz kogoś polecić lub sam budujesz z gliny i słomy dla klientów, napisz proszę w komentarzu poniżej. 

Proszę o udostępnianie mapy zainteresowanym tematem. W komentarzach poniżej można wrzucać zgłoszenia wszystkich, którzy na tych mapach znaleźć się powinni według Ciebie. Mam tutaj na myśli polskie ekipy budownictwa ekologicznego. Niech to będzie lista ludzi którym można zlecić budowę domu z gliny i słomy. Dzięki serdeczne :) 





Województwo dolnośląskie

Dobry Dom Moritz Reichert  http://www.stankowice64.com/
Diggers and Dreamers http://diggersanddreamers.co/

 
Województwo kujawsko-pomorskie
 


Województwo lubelskie

Biobudownictwo Janusz Świderski http://www.biobudownictwo.org/
Biobudownictwo Roman Topolski   http://domyzgliny.com.pl/
Naturalne Budownictwo Piotr Soboń  http://naturalnebudownictwo.pl/


Województwo lubuskie
 


Województwo łódzkie
Diggers and Dreamers http://diggersanddreamers.co/


 
Województwo małopolskie

Nowoczesne Budownictwo Naturalne http://www.budujnaturalnie.pl/ 

Krisbud http://krisbud.pl/


Województwo mazowieckie

Naturalny Dom Wojciech M. Brzeski http://www.naturalnydom.com/
Tynki Naturalne Katarzyna i Ryszard Bilińscy http://tynkinaturalne.wix.com/tynki




Województwo opolskie 

SIBA Biohabitat  http://www.biohabitat.pl/



Województwo podkarpackie

Zdrowe Tynki http://zdrowetynki.pl/


Województwo podlaskie

SIBA Biohabitat  http://www.biohabitat.pl/

Earth-Heart Budownictwo Naturalne   http://earth-heart.pl/ i https://www.facebook.com/EarthHeartBudownictwoNaturalne

Costka Budownictwo Naturalne Marcin Kacprzyk 
https://costkabudownictwonaturalne/co


Województwo pomorskie
 


Województwo śląskie
 


Województwo świętokrzyskie


Organica http://organica.net.pl/
Diggers and Dreamers http://diggersanddreamers.co/

 
Województwo warmińsko-mazurskie

MOC Budownictwo Mazury http://www.mocbudownictwo.mazury.pl/




Województwo wielkopolskie
 


Województwo zachodniopomorskie

Lepianka http://www.lepianka.org/pl/

Domb Budownictwo Ekologiczne http://www.domb.pl/



niedziela, 5 lipca 2015

Nasze gliniane domy przetrwały pierwszą zimę


 

Kilka nowych zdjęć z budowy. Nasze domki mają już jeden cały rok i pierwszą zimę za sobą. Zobacz jak zachowały się ściany z gliny lekkiej i tynk zewnętrzny. Poczytaj o tym co poszło dobrze oraz co nie do końca tak jak tego chcieliśmy.






Na jakim etapie domki zostały pozostawione na zimę?

Wiosną 2014 wypchaliśmy ściany zewnętrzne mieszanką gliny ze słomą.
Jesienią 2014 otynkowaliśmy je tynkiem wapiennym.






Jak zachowały się ściany zewnętrzne z gliny lekkiej?

Bardzo dobrze. Ściany nie osiadły od ubiegłego roku. Jesteśmy zadowoleni z technologii, którą wybraliśmy ;)

 
 


 

 



Jak zachował się zewnętrzny tynk wapienny?

Generalnie jesteśmy zadowoleni ze stanu tynku po zimie. Nie ma większych pęknięć, miejscami widać tylko nieznaczne, niegroźne pęknięcia.


  
Co poszło nie tak w zewnętrznym tynku wapiennym?

Spośród czterech budynków tylko na jednym fragmencie pod oknem odpadł większy kawałek tynku. Wielkości mniej więcej 20x50 cm. W tym miejscu tynk został źle zabezpieczony na zimę i woda zaciekała pod tynk (okolice parapetu, którego jeszcze nie ma). Oprócz tego w kilku miejscach złuszczyła się cienka warstwa tynku z listew. W miejscach gdzie był on bardzo cienko położony ale to drobiazg.








Co poszło nie tak jak zakładaliśmy?

Na początku zimy, na jednym z domków wiatr zerwał papę. Dokładnie nad jedną ze ścian szczytowych. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero na wiosnę. Przez te kilka miesięcy deszcz zalewał ścianę. Teraz wiosną ściana jest nadal mokra ale jeszcze tylko od środka. Jej zewnętrzne warstwy są suche. Na szczęście nie ma żadnych oznak gnicia czy grzyba. Zapach też jest tylko słomiany i nie wyczuwamy żadnej pleśni. Jesteśmy spokojni jeśli chodzi o schnięcie tej ściany. Nie będziemy usuwać jej zamoczonej części. Pozostawimy ją samą sobie do wyschnięcia. Wydaje się nam, że gdyby budynek był wybudowany technologią strawbale to prawdopodobnie musielibyśmy wyciągnąć zamoczone bele i włożyć nowe suche. Nie jesteśmy pewni jak zachowałby się strawbale wystawiony na działanie deszczu. Glina lekka poradziła sobie dobrze 1:0 dla gliny lekkiej :)


 


 

Artykuły powiązane:

środa, 1 lipca 2015

Wracamy do blogowania ale czy ktoś jeszcze nas czyta?



Cześć. Po krótkiej przerwie wracamy z nowymi wpisami na blogu. Możesz spodziewać się regularnych artykułów w najbliższych tygodniach. 


Będzie między innymi o tym:


- jak nasze gliniane domy przetrwały pierwszą zimę

- jak to się stało, że na budowie pojawiły się myszy

- jak zbudowaliśmy ścianki działowe

- pojawi się wreszcie nasz e-book

- wrzucimy sporo nowych zdjęć, wiem... to będą te same budynki ale zdjęcia  
  zupełnie inne, jak zawsze 


- podsumujemy dotychczasową budowę i napiszemy o dalszych planach
 
- wreszcie napiszemy o tym, że budowa domu z gliny jest jak podróżowanie po świecie i mamy na to dowody. Pomyśleliśmy z Arkiem, że najpierw wybudujemy dom. Dłuższe wyjazdy zostawimy sobie na ''po 60-tce''. Zanim zaczniesz się śmiać, dodam tylko, że wiemy co robimy, w końcu budujemy dom z gliny ;)

Zaglądaj do nas w wolnej chwili, za kilka dni nowy wpis