bądź jak Adam Słotowy
i nie kupuj słomy przez internet
i uważaj na koszty transportu
czyli...
9 finansowych rad
które sami
chcieliśmy usłyszeć
kiedy zaczynaliśmy
budowę naturalnego
glinianego domu
Jak to się stało, że do tej pory wydaliśmy 42% kosztorysu?
W poprzednim artykule o kosztach pisałam o detalach naszego kosztorysu i rzeczywiście poniesionych kosztach. Dzisiaj będzie o tym jak do tego momentu udało nam się zaoszczędzić 58%. Z uwagi na to, że budujemy więcej niż jeden domek na raz, nasze koszty za jeden budynek będą różniły się od kosztów poniesionych przez inwestorów budujących tylko jeden dom. Również, nasze wydatki związane były tylko z materiałami a nie z robocizną, dlatego że budujemy sami. Budowa nie jest ukończona i jesteśmy dopiero w 1/3 drogi. Jednak już na tym etapie zauważaliśmy pewne trendy oszczędzania. Dlatego też pomyśleliśmy, że warto się nimi podzielić.
9 sposobów na to jak obniżyć koszty budowy naturalnego domu
1. Jeśli Tobie kalkuluje się to tak jak nam, to buduj sam
2. Samoróbki
Zrób to sam, bądź kreatywny, nie ograniczaj się do maszyn i sprzętów z przeznaczeniem typowo do budowania. Może się okazać, że zwykła mieszarka, paszowóz czy dmuchawa do siana po małych przeróbkach będzie się świetnie nadawała do prac na Twoim nietypowym placu budowy.
3. Regionalizm cen - negocjuj zawsze i wszędzie
4. Zrób research - porównaj ceny materiałów
Jeśli
tylko masz na to czas, odrób to zadanie domowe i sprawdź ceny u innych
producentów czy dostawców. Wybranie odpowiednich materiałów w
odpowiednich cenach jest kluczowe dla Twojego budżetu. Będziesz zdumiony
ile można zaoszczędzić jeśli poświęcisz więcej czasu na szukanie.
5. Uważaj na koszty transportu
Mieszkamy daleko od szosy, z dala od dużych miast. 'To już taki styl życia ;)' jak mawia nasz znajomy Tomir.
W takim przypadku (tak też jest u nas) to właśnie transport materiałów może być dodatkowym większym kosztem budowy. Dobrym przykładem jest nasze
doświadczenie z zakupem gliny. Za przywiezienie jej z najbliżej położonej cegielni
zapłaciliśmy więcej niż za nią samą. Oprócz tego, że wydaliśmy do tej pory kilka dobrych tysięcy zł na transport materiałów czy maszyn, dodatkowo mamy na koncie małą porażkę transportową związaną
z dostawą pustaków na działkę. Otóż jedna firma od której kupowaliśmy pustaki nie dowiozła nam ostatniej partii, dlatego że jak twierdzili 'nie opłacało im się dowozić tak małej ilości tak daleko'. Wyobrażasz to sobie? Brzmi jak głupi żart prawda? 5. Uważaj na koszty transportu
6. Nie oszczędzaj na maszynach i sprzęcie, którego będziesz często używał
7. Kupuj materiały lokalnie jeśli to tylko możliwe
8. Pożyczaj maszyny i sprzęt jeśli tylko możesz
Zastanów się jakimi narzędziami i maszynami dysponują Twoi znajomi czy rodzina. Co mógłbyś od nich pożyczyć. Być może u kogoś w szopce czy stodole stoją te nieużywane od lata maszyny, które tylko czekają na Ciebie. Tego lata pożyczaliśmy traktor, mieszarkę, wóz paszowy i dmuchawę do siana. Jedynym minusem pożyczania powyższych maszyn był dla nas koszt ich transportu. Tutaj znowu zaznaczam: to że mamy wszędzie daleko to już taki styl życia :)
9. Recykling i gospodarność - dawanie maszynom i materiałom drugiego życia
U nas strategia jest prosta - Arek jest wielkim fanem zbierania rzeczy które mogą się nam przydać już wkrótce, albo w następnej dekadzie... albo w jeszcze następnej... w każdym razie na pewno przed 90-tką :) Zastanów się co możesz dostać z odzysku a co byłoby Tobie przydatne? Pomyśl tylko, przecież to co dla kogoś jest tylko starą niepotrzebną wanną, dla Ciebie może być fantastycznym gadżetem budowlanym. Również mów głośno o swoich planach i potrzebach. Nikt się nie domyśli czego Ci trzeba dopóki sam o tym nie wspomnisz.
Jeśli znasz jeszcze inne sposoby na to jak zaoszczędzić podczas budowy domu z gliny, podziel się w komentarzu. Dzięki :)
Artykuły powiązane:
- Kosztorys vs koszt budowy domu z gliny powierzchnia użytkowa domu 54m2
- Przerobiliśmy 3 nudne maszyny rolnicze na 3 maszyny do budowania domu z gliny
- 10 Powodów na to by wybudować sobie dom z gliny, pół żartem/pół serio
Najlepiej oszczędzać na własnej pracy, ale jeżeli ma się mnóstwo wolnego czasu. Ja pracuję po 12h dziennie i nie mam neistety tej możliwości :/
OdpowiedzUsuńNIe wynajmowanie kogoś do pracy to coś jak samozatrudnienie :) Walczmy z bezrobociem :P
Usuń@ Roletymek,
UsuńDokładnie tak! Szkoda tylko, że nikt nam za to nie płaci :)
Przeglądam tak ten blog i zaskoczony jestem bardzo. Nie sądziłem, że budowanie domu z gliny są jeszcze "na czasie". W każdym razie muszę przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawe przedsięwzięcie. Sam mieszkałem kiedyś za czasów dzieciństwa w takim domu, a z tego co pamiętam ocieplony był słomą :) I wcale nie wyglądała jak jakaś lepianka tylko normalny dom. Czasami wydaje mi się, ze takie domy sa lepsze od tycz z bardziej nowoczesnych materiałów. Wtedy ludzie żyli jakoś w zgodzie z naturą... :) Taka budowa domów Wrocław to jednak rzecz niespotykana, ale myślę że bardzo doceniana w niektórych kręgach.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i życze powodzenia!
;)
OdpowiedzUsuńA więc trzeba się zebrać dogadać i wspólnie budować w myśl zasady . ja tobie ty mnie
OdpowiedzUsuń