Strony

wtorek, 26 listopada 2013

Piec rakietowy i kominki Lehm und Feuer

Późna jesień, początek zimy to czas kiedy tematy grzanego wina, grzanek z czosnkiem, wreszcie ogrzewania  ożywają i to jeszcze jak. Idąc w tym kierunku stworzyliśmy mały artykuł. Będzie to wstęp do Rocket Mass Heater czyli do Pieca Rakietowego nad którym się zastanawiamy. Już dziś rozglądamy się za ciekawymi projektami. Poniższy tekst podzieliliśmy na techniczne podejście Arka i wnętrzarskie podejście Anny. Na samym końcu znajdziecie linki do ciekawych stron z piecami rakietowymi, gdybyście chcieli poczytać więcej na ten temat...

Piece rakietowe od strony technicznej - schemat pieca


Zalety to niewielka ilość zużywanego drewna, które na dodatek możne być nawet kiepskiej jakości. Tak naprawdę, to można w nim palić nawet patykami. Wysoka sprawność - ponad 90%. Niskie koszty materiałów i przy zachowaniu kilku podstawowych zasad można go zrobić samemu. Są też i wady. Najważniejszą jest to, że piec zajmuje sporo miejsca. Dosyć często też trzeba dokładać opał - do czasu nagrzania pieca.

Dlaczego nazywa się Piecem Rakietowym? Temperatura spalania jest tak wysoka, że wytwarza się bardzo duża siła ciągu i piec brzmi jak startująca rakieta:) Na szczęście jest cichszy niż prawdziwa rakieta. Jak to działa? W skrócie idea tego pieca to osiągnąć jak najwyższą temperaturę w komorze spalania i zmagazynować ją w masie termicznej otaczającej piec. Kanał dymny ma za zadanie odebrać ciepło również ze spalin.

Piece rakietowe od strony wnętrzarskiej

Poniższe zdjęcia są dowodem na to, że piec rakietowy może wyglądać nowocześnie i przy tym całkiem dobrze. Do tego można z piecem połączyć inne gadżety o wysokiej funkcjonalności jak np. piec do chleba czy pizzy, piekarnik czy zlewozmywak. Bardzo sprytnie!

piece-rakietowe


piece-rakietowe


piece-rakietowe
 piece-rakietowe



Linki do pieców rakietowych:


9 komentarzy:

  1. - Koc Masajscki :) Swietny :) , cieply, przyjazny w dotyku :) duzy wybor kolorow ;)
    - Lniane koce :)
    - wszystko co jest naturalne :)
    Jak pojdziemy na zakupy to samo wpadnie w rece :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jak długo wytrzyma stal przy takich temperaturach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. stal nie wytrzyma jesli chodzi o konstrukcje samego pieca. na pewno dopalacz rozsypie sie po kilku paleniach, jesli chodzi o drzwiczki to co innego:)

      Usuń
  3. Tak dla uscislenia to firma Lehm und Feur nie robi piecy rakietowych. Oni jako palenisko stosuja zwykłe kominki, które ładnie obudowują gliną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszna uwaga Robercie, właśnie z powodów estetycznych wrzuciłam je sobie to jednego worka z piecami rakietowymi :) Post już poprawiony, dzięki wielkie :)
      Anna

      Usuń
  4. Czyli dopalacz lepiej zamówić sobie u spawacza z blachy grubościennej np 5 mm ?
    piec chciałbym postawić w altence i palić sezonowo od czasu do czasu. ale za to jak już raz go zbuduje to nie chciałbym żeby dopalacz zalepiony gliną rozsypał się po kilu paleniach.
    Jest gdzieś ładna instrukcja ze zdjęciami krok po kroku jak się stawia taki piec żeby nie zrobić dużo błędów ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @ Anonimowy

      Zbyt dużego doświadczenia z piecami nie mam jeszcze. Sam zbudowałem jeden dośc spory ale nie do końca jestem zadowolony z efektu. Jeszcze muszę nad nim popracowac. Ja zastosowalem rure spalinową do kominków 2mm.
      Przy budowie korzystałem z instrukcji gdzie jest trochę rysunków i sporo opisów. Jest po angielsku. Jeśli chcesz mogę podesłać na prv :) Napisz do nas
      Arek

      Usuń